Turisticky atraktivním cílem je hrad Křivoklát, založený na počátku 12. století knížetem Vladislavem, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Praha - Malá Strana, Vltava a Karlův most, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Pohled z Prahy směrem k severozápadu, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Krása kraje, nazývaného jako Český ráj, učarovala mnohým umělcům, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Hrad Český Šternberk, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Koněpruské jeskyně, největší jeskynní systém v Čechách, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Mělnický zámek a věž kostela sv. Petra a Pavla při pohledu od historických zdymadel v Hoříně, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.
zataženo
PÁ 18.12.
2/6°
zataženo
SO 19.12.
3/3°
zataženo
NE 20.12.
3/4°

Střední Čechy - Krajové speciality

Následník habsburského trůnu František Ferdinad d´Este (1863–1914) byl náruživým lovcem (než sám sešel ze světa střelnou zbraní). Níže uvedený zvěřinový recept patřil k jeho nejoblíbenějším:

Pečený bažant Ferdinanda d´Este

  • dva nebo tři bažanti
  • slanina - 200g
  • cibule - 100g
  • kořenová zelenina - 300g
  • máslo - 50g
  • sůl
  • bobkový list, nové koření, celý pepř, jalovčinky, tymián

1. Očištěné bažanty rozsekněte na poloviny a jejich stehna a prsa protkněte klínky slaniny. Pečlivě osolte a vložte do pekáčku na krájenou kořenovou zeleninu, hrubě krájenou cibuli, zbývající slaninu a koření. Podlijte trochou vody, přidejte hrudku másla a dejte zvolna péci při 160 °C.

2. Pečte zakryté, nejprve spíše duste a až na konec přípravy zvyšte teplotu.

3. Někde přidávají k této pečeni v závěrečné části ovoce – například švestky a jablka nebo také ovocné marmelády.

4. Jednotlivé porce se podávají s rozpečenou zeleninou a přírodním výpekem.

Někdy se podle tohoto receptu připravuje také drůbež, králík, vepřové koleno a jiné maso. Této úpravě se pak říká „na divoko“ nebo „alà bažant“.