Turisticky atraktivním cílem je hrad Křivoklát, založený na počátku 12. století knížetem Vladislavem, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Praha - Malá Strana, Vltava a Karlův most, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Pohled z Prahy směrem k severozápadu, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Krása kraje, nazývaného jako Český ráj, učarovala mnohým umělcům, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Hrad Český Šternberk, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Koněpruské jeskyně, největší jeskynní systém v Čechách, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Mělnický zámek a věž kostela sv. Petra a Pavla při pohledu od historických zdymadel v Hoříně, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.
zataženo
PÁ 18.12.
2/6°
zataženo
SO 19.12.
3/3°
zataženo
NE 20.12.
3/4°

Středočeský kraj

Střední Čechy, resp. Středočeský kraj, jsou přirozeným centrem České republiky. Jak dokazují zápisy v kronikách i archeologické nálezy, bylo tomu tak již v době, kdy na naše území přišli první Slované. Jejich zřejmě nejdůležitější správní centrum leželo severozápadně od Prahy, někde v místech, kde stojí památná hora Říp.

Region střední Čechy, v jehož středu leží hlavní město Praha, má v současnosti okolo 2,5 milionu obyvatel, což je přibližně čtvrtina všech obyvatel České republiky. Praha se na tomto počtu podílí zhruba polovinou (1 250 tisíc osob).

Na území Středočeského kraje se nachází mnoho historických památek a řada chráněných krajinných oblastí. Největším množstvím pamětihodností se se pyšní Kutná Hora zapsaná na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Nejcennější přírodní lokalitou je biosférická rezervace CHKO Křivoklátsko, aspirující na vyhlášení nového národního parku.

Středočeský kraj je rozdělen na 12 okresů (vč. okresů Praha-východ a Praha-západ), rozlohou největší je okres Příbram. Celková rozloha Středočeského kraje je 11 014 km2, nejvyšším bodem kraje je hora Tok (865 m n. m.), nejnižším bodem je hladina Labe u Mělníku.

Okresy Středočeského kraje, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.