Než vyrazíme …

Pojďme si stručně představit region v srdci České republiky.

Střední Čechy, resp. Středočeský kraj, jsou přirozeným centrem země. Jak dokazují zápisy v kronikách i archeologické nálezy, bylo tomu tak již v době, kdy na naše území přišli první Slované. Jejich zřejmě nejdůležitější správní centrum leželo severozápadně od Prahy, někde v místech, kde stojí památná hora Říp.

Region, v jehož středu leží hlavní město Praha, má v současnosti okolo 2,5 milionu obyvatel, což je přibližně čtvrtina všech obyvatel České republiky. Praha se na tomto počtu podílí zhruba polovinou (1 250 tisíc osob). Na území kraje se nachází mnoho historických památek a řada chráněných krajinných oblastí. Největším množstvím pamětihodností se se pyšní Kutná Hora zapsaná na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Nejcennější přírodní lokalitou je biosférická rezervace CHKO Křivoklátsko, aspirující na vyhlášení nového národního parku.

Kraj je rozdělen na 12 okresů (vč. okresů Praha-východ a Praha-západ), rozlohou největší je okres Příbram. Celková rozloha kraje je 11 014 km2, nejvyšším bodem kraje je hora Tok (865 m n. m.), nejnižším bodem je hladina Labe u Mělníku.

více informací najdete v průvodci

Fotogalerie

Žleby
2016_09_01_8391
Mělník
Kokořín
2016_05_22_3230

Střední Čechy