Národní zemědělské muzeum – Čáslav

Národní zemědělské muzeum – Čáslav

Čáslavská pobočka Národního zemědělského muzea se zaměřuje především na historii továrních řad traktorů, sklízecích mlátiček a dalších strojů. Unikátní kolekce patří mezi nejvýznamnější a nejucelenější sbírky v Evropě. Milovníci zemědělské techniky zde najdou stroje, které se často vyskytují již jen v několika kusech exemplářů, některé nejsou kromě Čáslavi k vidění vůbec. To je i příklad parních oraček Přemysl a Libuše, které představují jedinou kompletní parní garnituru těchto 25tunových strojů vyrobených na počátku minulého století.

Národní zemědělské muzeum – Čáslav

Čáslavská pobočka Národního zemědělského muzea se zaměřuje především na historii továrních řad traktorů, sklízecích mlátiček a dalších strojů. Unikátní kolekce patří mezi nejvýznamnější a nejucelenější sbírky v Evropě. Milovníci zemědělské techniky zde najdou stroje, které se často vyskytují již jen v několika kusech exemplářů, některé nejsou kromě Čáslavi k vidění vůbec. To je i příklad parních oraček Přemysl a Libuše, které představují jedinou kompletní parní garnituru těchto 25tunových strojů vyrobených na počátku minulého století. Další zajímavostí jsou motorové pluhy, předchůdci traktorů, či prototypy sklízecích mlátiček, které se nikdy nedočkaly sériové výroby.

Expozice „Dřinu strojům? Dřinu strojům!" seznámí návštěvníka s vývojem zemědělské techniky v kontextu s významnými českými i světovými událostmi a také v závislosti na možnostech využívání energie pro pohon motorů. Rozvoj techniky a technologií zkrátka vždy souvisel s rozvojem celé společnosti.

Čáslavský areál nezapomíná ani na děti. Na venkovní ploše je pro ně připraveno dopravní hřiště, k zapůjčení potom kárky či koloběžky. Muzeum je otevřeno od dubna do října.

Národní zemědělské muzeum – Čáslav, Pro děti Střední Čechy