Slaný

O městě

Královské Město Slaný, které svůj název získalo podle solného pramene, leží asi 30 km severozápadně od Prahy.

Další zajímavé informace viz Knihovna Václava Štecha a Infocentrum Pod Velvarskou branou.

 

Muzeum slánek

Sbírku slánek, největší na světě co do rozsahu a obsahu, najdete přímo ve slánském infocentru. Muzeum zahrnuje různé typy slánek – podle typu materiálu zde jsou slánky skleněné, keramické, porcelánové, umělohmotné či dřevěné.

O městě

Královské Město Slaný, které svůj název získalo podle solného pramene, leží asi 30 km severozápadně od Prahy.

Další zajímavé informace viz Knihovna Václava Štecha a Infocentrum Pod Velvarskou branou.

 

Muzeum slánek

Sbírku slánek, největší na světě co do rozsahu a obsahu, najdete přímo ve slánském infocentru. Muzeum zahrnuje různé typy slánek – podle typu materiálu zde jsou slánky skleněné, keramické, porcelánové, umělohmotné či dřevěné. Některé jsou otevřené, jiné uzavřené, podle toho, jestli uživatel sůl nabíral prsty či ji ze slánky sypal. Ve sbírce uvidíte i slánky od slavných osobností, např. slánku navrženou a vyrobenou architektem B. Šípkem speciálně pouze pro Muzeum slánek.

Via ferrata Slánská hora

Jediná ferrata ve Středočeském kraji, na které naleznete sedm cest a dva mosty. Je ideální pro získávání prvních zkušeností s pohybem po via ferratách.

Místo: Slánská hora
Obtížnost: B až D-E 
Doba lezení: cca 15–30 min
Převýšení: 40 m
Parkoviště pro návštěvníky slánské Via Ferraty je přístupné z ulice Bienerova. 

Kumpánova zahrada

Zahrada je jedinečným relaxačním a odpočinkovým prostorem, kterou doplňuje řada příjemných vodních prvků – fontánky, chrliče i kašna.

Zahrada se stala celostátním vítězem soutěže Památka roku 2022. Najdete ji v ulici K. H. Borovského a pro veřejnost je otevřena denně.

duben–září 8–19 hod.
říjen–březen 8–17 hod.

Vstup do zahrady je zdarma.

 

Slánská sklepení

Víte že,

s výstavbou měšťanských domů vzniklo také jejich sklepení? Jeho budování probíhalo v historickém centru města ve dvou etapách. Každý sklep má svůj jedinečný příběh a tajemství. Některé sklepy jsou využívány dodnes, většina jich je ale ukryta za zamčenými dveřmi, a proto se město Slaný rozhodlo tyto unikátní prostory nechat prozkoumat a otevřít je veřejnosti. Dosud se totiž dalo do slánského podzemí podívat pouze během Dnů evropského dědictví nebo prostřednictvím vycházek v rámci turistické sezóny.

Město Slaný nyní připravuje pro svoje návštěvníky zpřístupnění již třetí části slánského podzemí.

Slaný, Služby a tipy Střední Čechy